Czas zbierać skrzyp…dla naszego zdrowia i dla zdrowia naszych roślin
Kochani zbieramy skrzyp! Preparaty z niego pomogą nie tylko utrzymać w zdrowiu nasze ciało ale również wzmocnią rośliny, które uprawiamy.
Skrzyp polny (łac. Equisetum arvense) to wspaniałe zioło, które rośnie dziko na łąkach i w lasach. Jest prawdziwą skarbnicą łatwo przyswajalnej krzemionki, ma wyjątkowe właściwości pro zdrowotne (m.in. moczopędne i przeciwzapalne), zapobiega przedwczesnym procesom starzenia, wzmacnia i leczy rośliny. Zawiera także flawonoidy, sole mineralne, kwasy organiczne.
Skrzyp zbiera się w lipcu i sierpniu, suszy w przewiewnym, ciemnym pomieszczeniu (temp. do 40 stopni).
PRZEPISY (oczywiście niektóre:)
A) Odwar ze skrzypu do picia:
2 łyżki ziela zalewamy 2 szklankami wody i gotujemy przez 15-20 minut na małym ogniu. Cedzimy i pijemy w kilku porcjach w ciągu dnia (kamica moczowa, gościec, miażdżyca, niedobór krzemu u osób starszych).
B) Odwar ze skrzypu do kąpieli:
10 dkg g ziela zalewamy 3 l wody i gotujemy na małym ogniu około pół godziny. Po przecedzeniu wlewamy do wanny w połowie wypełnionej wodą (nerwobóle, bóle korzonkowe i reumatyczne, oczyszcza i odmładza skórę).
C) Wywar ze skrzypu dla naszych roślin:
1 kg świeżego ziela (odpowiednio około 200 g suszonego) zalewamy 10 l wody, moczymy przez noc, następnie zagotowujemy i trzymamy na małym ogniu przez 30 minut. Po przestygnięciu cedzimy i rozcieńczamy z wodą w proporcji 1:3 lub 1:5. Takim preparatem opryskujemy rośliny (pomaga walczyć z mączniakiem, rdzą i chorobami grzybowymi.
UWAGA! Rośliny opryskuje się w okresie wegetacji przy słonecznej pogodzie przez 3 tygodnie w odstępach co 3 dni.
D) Gnojówka fermentująca dla naszych roślin:
1 kg świeżego ziela skrzypu zalewamy 10 l wody i zostawiamy na kilka dni do fermentacji (długość zależy od pogody). Znakiem, że gnojówka jest już gotowa, jest zniknięcie piany wydzielanej w czasie fermentacji. Tą gnojówką, rozcieńczoną z wodą w stosunku 1:4, podlewamy dla wzmocnienia nasze rośliny (bezpośrednio na glebę pod roślinami!).
D1) Gnojówką zrobioną tak samo jak w punkcie D) lecz rozcieńczoną 1:10 opryskujemy rośliny i glebę wokół nich przeciwko chorobom grzybowym odglebowym i mączniakowi. Opryski należy powtarzać co 3 dni przez okres co kilku tygodni, w dni pogodne.