Piec MS 

Dobrym przykładem na wykorzystanie biomasy w ogrzewaniu pomieszczeń jest Piec MS. Od tradycyjnych pieców Piec MS różni wiele ważnych cech, m.i.: jest on zbudowany ze specjalnie dobranych i obrobionych kamieni. Wnętrze pieca jest wykonane w sposób gwarantujący maksymalne wykorzystanie ciepła zawartego w powietrzu i dymie co powoduje oszczędności ciepła w wysokości do 80% w porównaniu z tradycyjnymi piecami. W wyniku podwójnego spalania, dym wychodzący z komina jest o wiele czystszy. 

Piec MS z powodu swej wysokiej masy (ok. 3 ton) i ekstensywnego systemu rozprowadzania ciepła jest najbardziej efektywną, ekologiczną, ekonomiczną i bezpieczną metodą wykorzystania energii drewna opałowego. Spalając 12 – 15 kg drewna na dobę można ogrzać 100 – 125 m2 powierzchni mieszkalnej (rozpalając ogień tylko raz dziennie). Ekstensywne i stałe rozprowadzanie ciepła w wysokości 35 – 50 st. C powoduje, że piec ten nie stanowi zagrożenia dla usytuowanych obok mebli lub innych sprzętów. Dodatkowo istnieje szereg innych funkcji do których może być wykorzystany Piec MS. Są to między innymi: ogrzewanie wody, instalacja ogrzewania podłogowego, możliwość wykorzystania górnego paleniska do pieczenie ciast bądź suszenia owoców. 

Jak działa Piec MS?
Dym i ciepło wytworzone w wyniku spalania drewna przechodzą przez szereg kanałów oddając ciepło do kamieni. Powietrze jest zasysane do pieca poprzez popielnik i ruszta. Powietrze i dym przechodzą z paleniska do górnej komory gdzie przy temperaturze 900 st. C następuje spalanie wtórne gazów znajdujących się w dymie. Tam też w wyniku spalanie następuje doczyszczenie dymu. Stamtąd powietrze i dym są zawracane w dół pionowymi kanałami. Po przejściu całego cyklu temperatura dymu i powietrza obniża się z 900 st. C do 170 st. C. Aby zmniejszyć straty ciepła istnieje możliwość zamknięcia komina po zupełnym wygaśnięciu ognia.