WARSZTATY JAK I DLACZEGO UPRAWIAĆ
Z WŁASNYCH NASION
TERMIN: DO USTALENIA

IMG_6831

Prawidłowe i terminowe sadzenie nasion jest nieocenione dla zdrowego wzrostu warzyw i ziół uprawnych oraz zadowalających plonów. Uczestnicy dowiedzą się jak zaplanować siewy dla różnych odmian warzyw i stworzyć swój kompost, poznają tanie, przyjazne dla środowiska rozwiązania i metody rozsadowe oraz zwiedza przydomowy bank nasion. Uczestnicy otrzymują wydrukowane materiały o metodach siewu i zbiorów nasion, praktyczne wskazówki oraz na drogę wielo-doniczkę z wysianymi nasionami.

PROGRAM:
09:30 – 10:00 Oprowadzenie po EKOCENTRUM
10:00-11:00 Wykład: nasiona – optymalne warunki i czas kiełkowania, potrzeby rozwojowe różnych odmian warzyw
11:00-11:15  Przerwa na herbetę
11.15- 12.30 Zajęcia praktyczne: techniki siewne, mieszanki kompostowe, metody rozsady (palety rozsadowe, domowe moduły gazetowe i bloczkowe) oraz przygotowanie ziemi do siewu
12.30-13.00   WYMIANA NASION
13.00-14.00  Poczęstunek z różnymi rodzajami kiełków
14.00-15:00 Wykład: obecne wyzwania dla nasiennictwa i różnorodności biologicznej, suwerenność żywnościowa, film o GMO
15:00-15:30 Zwiedzanie: przydomowe banki nasion; optymalne warunki przechowywania
15:30-16:00 Planowanie zbioru nasion i uprawy tradycyjnych odmian, nowe inicjatywy nasiennicze, platformy wymiany online
16:00-16.30 Podsumowanie

KOSZT WARSZTATÓW: 155zł za osobę w tym warsztaty, wykłady, poczęstunek ekologiczny, napoje i ciasto, nasiona na wymianę oraz wydrukowane materiały szkoleniowe. PROMOCJA do 1 Marca koszt warsztatów 145zł za osobę.

IMG_6834 - Kopia

WYKŁADOWCY: Joanna Bojczewska, Adam Payne

ADAM PAYNE jest członkiem Organiclea, Spółdzielni Pracy (Kooperatywu Spożywczo-Ogrodniczego) w Północno-Wschodnim Londynie, produkującej i sprzedającej ekologiczną żywność oraz prowadzącej szkolenia w zakresie ogrodnictwa. Adam jest odpowiedzialny za zbiór, dystrybucję i promocję produktów poprzez program sprzedaży bezpośredniej ‚box-scheme’ (tygodniowe dostawy do regularnych klientów). Jako koordynator kampanii, współpracuje również z organizacjami Land Workers Alliance i Community Food Growers Network -obydwie zrzeszające rolników i małych producentów żywności w Londynie i w Wielkiej Brytanii. Jest pasjonatem tradycyjnego i ekologicznego rolnictwa.

JOANNA BOJCZEWSKA po ukończeniu Antropologii Społecznej na London School of Economics and Political Science, odbyła praktyki łączące pracę społeczną i terapeutyczną oraz ogrodnictwo ekologiczne w Londynie. Współpracowała realizacji szkoleń z ekologicznej uprawy w ogrodach miejskich, wspomagając w szczególności osoby dorosłe z niepełnosprawnościami w uczestniczeniu w pełnym wymiarze w prac. Joanna prowadziła również projekty ogrodowo-uprawne na nieużytkach miejskich oraz koordynowała Przedsiębiorstwo Społeczne oferujące praktyki osobom zagrożone wykluczeniem społecznym. Interesuje się edukacją alternatywną – praktyczną i doświadczalną poprzez ogrodnictwo i rzemiosło.

PŁATNOŚĆ: Osoby zainteresowane uczestnictwem w warsztatach prosimy o zgłoszenia e-mailem: biuro@icppc.pl lub telefonicznie 033 8797 114. Płatne przelewem najpóźniej 7 dni przed datą warsztatów na konto Fundacji ICPPC. Prosimy o potwierdzenie dokonania wpłaty e-mailem, telefonicznie lub faksem.

NUMER KONTA: 98 8111 1019 2002 2004 4965 0001, Beskidzki Bank Spółdzielczy, Oddział Wadowice, Posiadacz konta: FUNDACJA ICPPC, 34-146 Stryszów. Tytuł wpłaty: „Dotacja na warsztaty”.

Zasady rezygnacji z warsztatów