EKOCENTRUM ICPPC jest jedynym w Polsce miejscem gdzie można zobaczyć jak w sposób kompleksowy działają ekologiczne rozwiązania techniczne w tradycyjnym gospodarstwie wiejskim. Harmonijnie łączymy tradycję z nowoczesnością. Stawiamy na samowystarczalność żywnościową i energetyczną. Króluje u nas bioróżnorodność.

Nasze interaktywne wykłady i proste zajęcia pobudzają ciekawość do relacji człowieka z przyrodą, dajemy przykłady dobrych dla środowiska zachowań, pokazujemy ekologiczny potencjał odnawialnych źródeł energii i innych ekotechnologii, uczymy rozpoznawać nasiona, robić komposty i uprawiać żywność naturalnymi metodami. Poziom wszystkich zajęć dostosowujemy do wieku i zainteresowań uczestników. Nasza oferta to wspaniała możliwość by połączyć wycieczki krajoznawcze i edukacyjne w unikalnym dla Małopolski miejscu. EKOCENTRUM ICPPC jest tylko 40 km od Krakowa, 13 km od Wadowic, 6 km od Kalwarii Zebrzydowskiej.

Od 2015 roku należymy do Ogólnokrajowej Sieci Zagród Edukacyjnych:
Zagroda-edukacyjna-Podkarpackie

 

 

 

 

 

Zapraszamy!

Aby dowiedzieć się szczegółów i zarezerwować warsztaty prosimy o zapoznanie się z naszą ofertą i kontakt bezpośrednio z zespołem EKOCENTRUM ICPPC    E: biuro@icppc.pl    T: 338797114

SZCZEGÓŁOWE OPISY ZAJĘĆ

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA Zwiedzanie EKOCENTRUM ICPPC z członkiem zespołu– do 45 min, cena zwiedzania: 10-15 zł/osoba.

 W zagrodzie hodujemy owce , kury, kaczki oraz uwaga -atrakcja – alpaki!

 

 

Warsztaty PO NITCE DO KŁĘBKA, czyli od owcy i alpaki do obrazów malowanych wełną.

Cena 12 – 30 zł / osoba, min. 10 osób, czas trwania 1 godzina lekcyjna.

 

Wspólne malowanie wełną to wspaniałe doświadczenie łączące wszystkich uczestników. Obraz jest własnością uczestników.

Plastyczno-edukacyjne warsztaty, w trakcie których zapoznamy uczestników z tym skąd wełna pochodzi, zademonstrujemy jak się ją filcuje i wyczesuje pod przędzenie. Wspólnie stworzymy też obraz malowany wełną. Na koniec wizyta u owiec i alpak z możliwością ich głaskania (jeśli się dadzą! 🙂  )

 

Warsztaty O NASIONACH I OZDOBY Z MASY CERAMICZNEJ

Cena warsztatu 12-15 zł/osoba, min. 10 osób – 1 godz. lekcyjna. (Uczestnicy zabierają zrobione ozdoby)

Te warsztaty plastyczno-edukacyjne mają na celu stworzenie atrakcyjnych ozdób z różnorodnymi nasionami i suszonymi ziołami z pola i z ogrodu oraz pobudzenie wyobraźni o bogactwie naturalnych wzorów i form w przyrodzie. Uczestnicy mają okazję zebrać nasiona bezpośrednio z łąki oraz wykorzystać te zgromadzone w Banku Nasion EKOCENTRUM ICPPC. Formowaniu ozdób towarzyszy wykład o roli nasion w rolnictwie i jedzeniu. Zrobione ozdoby dzieci zabierają do domu.

ABC „Od wideł do widelca” – praktyczne warsztaty w warzywniaku od wysiewu przez kompostowanie i zbiory

Czas trwania 3 godziny lekcyjne, cena warsztatu: 600 -900 zł, grupa do 20 osób

Te praktyczne warsztaty dają szansę wielokrotnego (lub jednorazowego!) odwiedzenia EKOCENTRUM ICPPC w różnych porach roku, przy zachowaniu ciągłości tematycznej, a równocześnie rozwinięcia głębszego zaangażowania młodzieży poprzez znajomość miejsca. Warsztaty dostosowujemy do aktualnych prac w ogrodzie warzywnym i na polu, łącząc proste zajęcia manualne z wykładem odpowiednio do wieku i zainteresowania uczestników. To idealna opcja na rozszerzenie programów szkolnych w autentycznym kontekście ekologicznego gospodarstwa oraz przybliżenie rzemiosła jednego z najstarszych zawodów– rolnika!

 

img_4467Warsztaty o pszczołach i Świeczki z pszczelego wosku

Cena warsztatu: 12-15 zł/osoba, min. 10 osób, 1 godz. lekcyjna, (uczestnicy zabierają świeczki).
Warsztaty zaczynają się przy starodawnym ulu od opowieści o bartniku, zamienionym w pszczołę. Uczestnicy dowiadują w ten sposób ciekawostek o życiu rodziny pszczelej i jej roli na gospodarstwie oraz zwiedzają ważne dla pszczół miejsca.  Następnie, już wewnątrz, dzieci własnoręcznie zwijają świeczki z pszczelego wosku, które zabierają ze sobą do domu.

 

IMG_0642O ziołach dla zdrowia i urody

Cena warsztatu: 12-15 zł/osoba, min. 10 osób, 1 godz. lekcyjna, (uczestnicy dostają zioła).
Oprowadzenie po ziołowym ogródku w EKOCENTRUM ICPPC połączone z warsztatami robienia smakołyków z pokrzywy (sok, szpinak,  kotleciki i herbatki) oraz wykładem i prezentacją ziół dla zdrowia i urody. Na pobliskiej łące uczestnicy dowiadują się o jadalnych, naturalnych roślinach na surówkę np. z mlecza, szczawiu i innych ziół łąkowych. Warsztaty kończy quiz z rozpoznawania poznanych roślin a na drogę każdy dostaje zioła.

warsztaty_fotowoltaiczne_20091013_1934643053Energia ze słońca – co to jest i jak ją wykorzystywać?

Cena 250 zł/osoba lub 1500 zł od grupy do 10 osób, (dla większej ilości osób cena do uzgodnienia). Wykłady i warsztaty ok. 3 godz. lekcyjne.
Te wykłady i praktyczne warsztaty prowadzi Krzysztof Wietrzny – specjalista, od dzieciństwa pasjonat ekologicznych technologii. W wieku 16 lat zaprojektował i zbudował swój pierwszy samowystarczalny dom z gliny i słomy, który jest w EKOCENTRUM ICPPC. Uczestnicy zobaczą przykłady wykorzystania energii słońca w gospodarstwie w postaci kolektorów, modułów fotowoltaicznych, świetlików rurowych do przewodzenia światła i pasywnych rozwiązań akumulacji ciepła. Po warsztatach młodzież będzie rozumiała potencjał ekologicznych technologii i ich rolę dla środowiska.

august_2008_-_usa_27_20111008_1742885913Budowanie z gliny i słomy – wykład i praktyczne warsztaty

Cena 250 zł/osoba lub 1500 zł do 10 osób (dla większej ilości osób cena do uzgodnienia), wykłady i warsztaty ok. 3 godz. lekcyjne.
Te praktyczne warsztaty z budownictwa zaczynamy oprowadzeniem po demonstracyjnych budynkach EKOCENTRUM ICPPC gdzie wykorzystywana jest „czysta energia” oraz tradycyjna technologia gliniano-słomiana. Uczestnicy dowiedzą się jakie zalety ma budowanie z gliny w słomy oraz nauczą się podstaw procesu powstawania masy gliniano-słomianej. Celem części praktycznej jest demonstracja robienia bloczków i budowania oraz tynkowanie ściany. 

a_tutaj_wielka_pikna_cukinia_20140925_1069098305W krainie warzyw  – wykład i warsztaty

Cena warsztatu:  12-15 zł/osoba, min. 10 osób – 1 godz. lekcyjna, (uczestnicy zabierają doniczki).
To wspaniała przygoda dla najmłodszych, której celem jest pobudzenie wyobraźni o tym gdzie i jak rosną warzywa, skąd biorą się w ziemi i jak pomaga im człowiek. Uczestnicy dowiedzą się czym są rodziny warzyw i jak odróżniać warzywa i chwasty. Wspólnie wykonamy prostą pracę ogrodniczą i nauczymy się jak posługiwać się podstawowymi narzędziami ogrodnika. Wszyscy przygotują grządkę i wysieją do gruntu fasolę a do doniczek wybrane nasiona na drogę. Uczestnicy zabierają doniczki.

 

WYKŁADY DOSTOSOWANE SĄ DO WIEKU I ZAINTERESOWANIA

Proponowane tematy wykładów:

(200-450 zł/za godzinę lekcyjną)

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

 • Z ekologią w domu i szkole.
 • Ekologiczne budownictwo – domy z gliny i słomy.
 • Co nasi dziadkowie robili, że tak zdrowo żyli? Jak i dlaczego zdrowo jeść
 • Dlaczego i jak chronić polską wieś?
 • Ekologiczna turystyka w gospodarstwie.
 • Zagrożenie GMO (Genetycznie Modyfikowanymi Organizmami).
 • Ekologiczne życie – „dlaczego i jak”.
 • Odnawialna energia ze słońca i wiatru.
 • Ekologiczne i tradycyjne rolnictwo.
 • Domy pasywne.
 • Hodowla alpak.
 • To, co musisz wiedzieć o nasionach.

TEMATY WARSZTATÓW

 • Ozdoby z masy ceramicznej, nasion i ziół – warsztaty połączone z edukacją na temat nasion i ziół, 12-15 zł/osoba, min. 10 osób – 1 godz. lekcyjna, (uczestnicy zabierają zrobione ozdoby).
 • Rozpoznawanie nasion – warsztaty połączone z sianiem nasion do doniczek, 12-15 zł/osoba, min. 10 osób – 1 godz. lekcyjna, (uczestnicy zabierają doniczki).
 • W krainie warzyw – warsztaty połączone z sianiem i wykonywaniem prostych prac w polu, 12-15 zł/osoba, min. 10 osób – 1 godz. lekcyjna, (uczestnicy zabierają doniczki).
 • Świeczki z pszczelego wosku, 12-15 zł/osoba, min. 10 osób, 1 godz. lekcyjna, (uczestnicy zabierają świeczki).
 • Zioła dla zdrowia i urody – 12-15 zł /osoba, min. 10 osób, 1 godzina lekcyjna (każdy uczestnik dostanie zioła).
 • Energia ze słońca i wiatru w teorii i praktyce – cena 250 zł/osoba lub 1500 zł od grupy do 10 osób, (dla większej ilości osób cena do uzgodnienia). Wykłady i warsztaty ok. 3 godz. lekcyjne.
 • Budowanie z gliny i słomy – cena 250 zł/osoba lub 1500 zł do 10 osób (dla większej ilości osób cena do uzgodnienia), wykłady i warsztaty ok. 3 godz. lekcyjne.
 • Po nitce do kłębka – malowanie wełną. Uczestnicy zdobywają wiedzę o owcach i alpakach. Mogą spróbować swoich sił w gremplowaniu i filcowaniu wełny oraz robieniu obrazów z wełny. Odwiedzają też nasze zwierzaki – owce i alpaki. Cena 12 – 30 zł / osoba, czas trwania 1 godzina lekcyjna, uczestnicy zabierają obraz zrobiony z wełny.
 • „Abc od wideł do widelca” – Sianie, przygotowanie kompostu i gnojówek, oraz ich zastosowanie w uprawie –  3 godziny lekcyjne – 600 -900 zł, grupa do 20 osób

Zasady rezygnacji z warsztatów- dowiedz się więcej